Postawa i zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań zaś predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei bądź obiektów. Wpływa dama na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, jak wykonywać bądź zachowywać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo oklepany modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśli postura osoby dostaje lepiej. Sukcesy tudzież porażki w życiu zależy odkąd postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne tudzież bardzo trudne aż do zmiany.

Zachowanie to sposób, w jaki dana figura reaguje na swoją postawę. Ta riposta jest czy też pozytywna bądź negatywna, w relacje odkąd tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami przypuszczalnie mieć gdzieś chodzić do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby względnie ma malutko szacunku aż do niej prawdopodobnie http://www.chrzastowski.pl pokazać tę postawę na krzyż mówienie jaskrawo aż do tej osoby. Na zachowanie być może mieszać się sporo czynników z wyjątkiem postawą, w tym przekonania na temat siebie natomiast innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne oraz wygoda. Jest to działanie ewentualnie respons osoby w odpowiedzi na zewnętrzne lub wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki byt funkcjonuje lub działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w zdefiniowany sposób. Może to nieść ocenę ludzi, spraw, przedmiotów ewentualnie wydarzeń. Takie oceny są raz za razem pozytywne ewentualnie negatywne, tymczasem mogą podobnie być czasami niepewne. Na przykład, możesz być wyposażonym mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby bądź sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje kilka różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są od czasu do czasu określane w charakterze CAB lub alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli i przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: gdy obiekt, osoba, zagwozdka bądź wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: kiedy postawa wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje do licha i trochę czynników, które mogą wpłynąć na to, gdy zaś w jakim celu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się bez ogródek w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego bądź mogą istnieć wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne natomiast normy społeczne mogą posiadać przenikliwy waga na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, kiedy http://www.obiala.pl kadry powinni się zachowywać w określonej roli albo kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się nauczyć na wiele sposobów. Zastanów się, w który badania reklamodawcy wpływają na Twoje zachowanie się do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten interesujący natomiast zajmujący dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się plus postaw w poprzek obserwację ludzi dookoła nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dzieci spędzają dużo czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców tudzież zazwyczaj zaczynają dowodzić podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż u dołu pewnymi warunkami zasoby siły roboczej są bardziej skłonni ochraniać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są nieraz wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl zwyciężyć ewentualnie zapodziać w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, żeby zaadaptować się do zachowania
W niektórych przypadkach kadry mogą właściwie odmienić swoje nastawienie, aby lepiej przykroić je do swojego zachowania. Dysonans kognitywny to zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli czy też przekonań. Aby słabnąć owo napięcie, zasoby siły roboczej mogą przekształcić swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania czy też rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, ale zaczynasz spotykać się spośród kimś, kto jest nader chwiejący się finansowo. Aby zmniejszać się zasilanie podyktowane sprzecznymi przekonaniami i zachowaniem, masz dwójka możliwości. Możesz zakończyć sztama tudzież poszukać partnera, który jest w wyższym stopniu pewny finansowo, ewentualnie możesz obniżyć wpływ stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem zaś zachowaniem, musisz ewentualnie przerobić nastawienie, czy też przeobrazić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą posiadać na nieograniczoną skalę wpływ na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą także sprawić jej zmianę.

Related Posts