Postawa oraz zachowanie człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań natomiast predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa niewiasta na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy robić ewentualnie ochraniać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to typowy modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, gdyby postura osoby dostaje lepiej. Sukcesy oraz porażki w życiu zależy od momentu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo relacje międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne natomiast wybitnie trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w jaki informacja osoba reaguje na swoją postawę. Ta rezonans jest ewentualnie pozytywna lub negatywna, w stosunki od czasu tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami może pomijać iść aż do szkoły ewentualnie studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby względnie ma odrobinę szacunku aż do niej prawdopodobnie http://www.chrzastowski.pl pokazać tę postawę przez mówienie jaskrawo do tej osoby. Na zachowanie prawdopodobnie interweniować niemało czynników nie zważając na postawą, w tym przekonania na kwestia siebie a innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne tudzież wygoda. Jest to akcja względnie odzew osoby w odpowiedzi na zewnętrzne albo wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki coś funkcjonuje albo działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy w charakterze wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w oznaczony sposób. Może to zawierać ocenę ludzi, spraw, przedmiotów ewentualnie wydarzeń. Takie oceny są częstokroć pozytywne lub negatywne, wszak mogą również istnieć czasem niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co do konkretnej osoby bądź sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są czasami określane jak CAB bądź alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli i przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: gdy obiekt, osoba, zagwozdka względnie wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mnogość czynników, które mogą wpłynąć na to, kiedy a czemu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się wręcz w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego lub mogą znajdować się wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne i normy społeczne mogą dysponować prawdziwy prestiż na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, kiedy http://www.obiala.pl ludzie powinni się oszczędzać w określonej roli względnie kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w środku właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się wyszkolić na mrowie sposobów. Zastanów się, w jaki postępowanie reklamodawcy wpływają na Twoje postawa aż do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten zajmujący natomiast przyciągający dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się także postaw na krzyż obserwację ludzi wokół nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, czereda spędzają co niemiara czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś zwykle zaczynają dowodzić podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami ręce do pracy są w wyższym stopniu skłonni zachowywać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w wielu przypadkach wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl wygrać względnie zgubić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, iżby dostroić się aż do zachowania
W niektórych przypadkach zasoby siły roboczej mogą w samej rzeczy przeistoczyć swoje nastawienie, aby lepiej dostosować je do swojego zachowania. Dysonans poznawczy to zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli względnie przekonań. Aby zmniejszać się owo napięcie, zasoby siły roboczej mogą przeistoczyć swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, wszak zaczynasz natrafiać się spośród kimś, jaki jest niezmiernie niestabilny finansowo. Aby zmniejszać się energia podyktowane sprzecznymi przekonaniami tudzież zachowaniem, masz para możliwości. Możesz sfinalizować unia natomiast poszukać partnera, jaki jest bardziej wypróbowany finansowo, względnie możesz zmniejszać się znaczenie stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem i zachowaniem, musisz lub przekuć nastawienie, względnie dokonać zmiany swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą mieć potężny waga na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą dodatkowo uczynić jej zmianę.

Related Posts