Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek natomiast zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mnogość kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… rejestr ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze środowisko i badać rozumieć doniosłość człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bez ustanku w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, by okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego również produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto prawdopodobnie http://www.zuchowicz.eu wymienić różne niezrównoważone i kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tej chwili od momentu jakiegoś czasu, odkąd lat 50. ubiegłego wieku, tudzież barczysty się tanie zaś przyjazne dla środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od opakowań po budownictwo, zaś jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości i integralności strukturalnej, zaś oraz umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – przypuszczalnie być raz jeszcze wykorzystana lub poddana recyklingowi w związki od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz sztywność – zdolność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, by nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie natomiast przemysłowych operacjach nawijania. W układy odkąd zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą istnieć zaprojektowane tak, aby trwać http://www.kacperek.eu potrzebny rozmiar, siła tudzież spójność gwoli wielu zastosowań przemysłowych tudzież budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku używanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, iż wytrzymałość papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego aplikowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, przez wzgląd niezwykle wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy w tej chwili w stanie wytwarzać tekturowe tuby, które są specjalnie zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś hart strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych względnie półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze oraz rozrywkowe, domy, schroniska, i nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów oraz podobnych konstrukcji.

Chociaż aktualnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na wybór ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów oraz rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie dać możliwość budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie dogodzić światowe potrzeba posiadania na tanie branża budowlana mieszkaniowe oraz konstrukcje.

Related Posts